Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

 okiestra_filharmonii_slaskiej.jpg

Swoją działalność orkiestra rozpoczęła koncertem symfonicznym w sali Państwowej Filharmonii w Katowicach 26 maja 1945 roku. Od tamtego momentu poziom dokonań zapewnił filharmonikom śląskim czołową pozycję wśród zespołów symfonicznych w kraju, stał się nieustającym powodem udziału katowickich artystów w renomowanych festiwalach międzynarodowych.

W swoim repertuarze orkiestra prezentuje obok światowej literatury symfonicznej także muzykę współczesną. Muzycy gościli po wielokroć na istniejącym od ponad pół wieku, międzynarodowym festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Koncertowali także na wielkich świętach muzyki oratoryjno-kantatowej we Wrocławiu – Wratislavia Cantans. Ćwierć wieku temu po raz pierwszy pojawili się na Festiwalu Muzyki Francuskiej w La Chaise Dieu. Ponawianie zaproszeń na liczące się estrady koncertowe, tak w kraju jak i za granicą, najlepiej świadczy o międzynarodowej renomie filharmoników śląskich. Klasa i artyzm Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej znany jest w całej Europie. W lipcu 2000 roku wraz z Chórem, pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka uczestniczyła w obchodach Roku Jubileuszowego 2000 w Rzymie, występując w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 1958 roku i pierwszych tournées po ówczesnej Czechosłowacji, orkiestra koncertowała także w: Austrii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Jugosławii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, San Marino, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Polską kulturę promowała także poza naszym kontynentem: w Japonii, na Tajwanie i w Korei Południowej.

Już od początku istnienia orkiestry przybywali do Katowic najwybitniejsi artyści, jak m.in.: Zbigniew Drzewiecki, Stanisław Szpinalski, Henryk Sztompka, Grażyna Bacewicz, Eugenia Urmińska Irena Dubiska, Wanda Wiłkomirska, Eugene Ormandy, Leopold Stokowski, Carlo Zecchi, Gennadij Rożdiestwienski, Kirył Kondraszyn, Zubin Mehta, David i Igor Ojstrachowie, Henryk Szeryng, Emil Gileles, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Alexis Weisseneberg, Maurizio Pollini, Mścisław Rostropowicz, Victoria de los Angeles, Krystian Zimerman, Piotr Paleczny, Leszek Możdżer, Konstanty Andrzej Kulka, Roman Lasocki, Piotr Pławner, Michael Zilm, Chikara Imamura, Krzysztof Jabłoński, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal. Tej miary nazwiska to kolejne świadectwo, iż Filharmonia Śląska należy do najprężniej działających instytucji muzycznych w kraju. Filharmonicy śląscy pod batutą Karola Stryji jako pierwsi wydali na płytach wszystkie wokalno-orkiestrowe dzieła Karola Szymanowskiego, które do dziś są obecne na światowych rynkach w ofercie wytwórni Naxos.

Należą do filharmonicznych zespołów, które najczęściej nagrywają. Status Złotej Płyty zdobyło nagranie dzieł George’a Gershwina pod batutą Jerzego Salwarowskiego, który prowadził też orkiestrę w pomnikowym nagraniu wszystkich poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza.W listopadzie 2007 roku ukazało się jako pierwsze na świecie płytowe nagranie Magnificat Wojciecha Kilara, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, partie solowe śpiewali Izabela Kłosińska, Tomasz Krzysica i Piotr Nowacki.


Czytane: 1205 razy, Ostatnia edycja: 2012-06-23 11:10:41, Użytkownik: Agnieszka